Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/stron/public_html/hcp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zabytki architektury Legnicy 2017

Zabytki Legnicy

Legnica to miasto-podręcznik historii. Miejsce, gdzie każdy choć trochę zainteresowany dawnymi czasami, architekturą i zwyczajami naszych przodków może znaleźć coś dla siebie.

Zamek Piastowski. Coś dla pasjonatów rycerstwa, ale również architektury i sztuki. To budynek o długiej historii. Został wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku przez Henryka Brodatego, później był wielokrotnie modernizowany. Oparł się w XIII wieku atakowi Mongołów, ale niestety nie zakusom Fryderyka II i – później – Armii Czerwonej. Zniszczoną budowlę odbudowano w latach 1962-1969. Miejsca szczególnie warte uwagi to: renesansowy portal bramy wjazdowej (fundatorem był książę legnicki), relikty późnoromańskiej kaplicy św. Benedykta i Wawrzyńca, komnata św. Jadwigi pełna interesujących polichromii.

Katedra p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła wzniesiona w latach 1333-1380, później modyfikowana. Z pewnością przyciągnie turystów swoimi kamiennymi rzeźbami, brązową chrzcielnicą z początku XIII wieku, barokowym prospektem organowym, barokowym ołtarzem z XVIII wieku.

Teatr Miejski, jego budowę rozpoczęto w 1840 roku. To budynek neorenesansowy, koncertował tu m.in. wybitny muzyk, Benjamin Bilse. Od 1977 roku funkcjonuje tutaj Legnicki Teatr Dramatyczny. Od 1999 roku nosi on imię Heleny Modrzejewskiej, jednej z najbardziej znanych na świecie polskich aktorek.

Zainteresowanym polecamy uzbroić się w przewodniki, które jeszcze dokładniej opowiedzą historię tych budynków; w odpowiednich rozdziałach z pewnością przeczytają Państwo także niejedno o innych frapujących zabytkach Legnicy, np.: Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele św. Jana Chrzciciela (XVII w.), Akademii Rycerskiej z lat 1726-35, Baszty bramy głogowskiej, wiekowych już zespołach klasztornych benedyktynek i jezuitów oraz Muzeum Miedzi. Będą to informacje przydatne przede wszystkim dla tych, którzy chcą pobyć w mieście trochę dłużej, a nie tylko spędzić Sylwester w Legnicy.